Kattovit Urinary Dry Cat Food with Tuna, 4 kg
Diet dry food for cats prone to struvite stone recurrence
€ 26,99
(€ 6,75 / kg, Price shown includes 13% VAT.
-
Kattovit
Urinary Drink
May help prevent struvite stones
€ 1,19(€ 8,81 / l) -
Kattovit
Urinary chicken dry pet food
For cats with a tendency to develop struvite stones
€ 26,99(€ 6,75 / kg) -
Kattovit
Urinary Wet Food Pouches Multipack
High-quality diet wet food for cats prone to struvite stone recurrence
€ 8,99(€ 8,81 / kg) -
Kattovit
Urinary Dry Cat Food with Tuna
Diet dry food for cats prone to struvite stone recurrence
€ 26,99(€ 6,75 / kg) -
Kattovit
Urinary Veal
High-quality dietary complete food for susceptibility to struvite stones
€ 0,99(€ 11,65 / kg) -
Kattovit
Urinary Chicken
Supporting nutrition for cats prone to struvite stones
€ 1,49(€ 8,05 / kg) -
Kattovit
Urinary Pouch Turkey
High-quality dietary complete food for susceptibility to struvite stones
€ 0,99(€ 11,65 / kg) -
Kattovit
Urinary fresh pouch salmon
High-quality diet complete food for tendency to struvite formation
€ 0,99(€ 11,65 / kg) -
Kattovit
Urinary Cans Tuna
High-quality dietary complete food for predisposition to struvite stones
€ 0,99(€ 11,65 / kg)
Features & Advantages
- Supports urine pH below 6.5
- Low magnesium content
- High energy density
Description
This high-quality dry cat food with tuna meets current nutritional standards and is specially formulated for adult cats with specific urinary nutrition requirements, where struvite stone considerations are relevant. The balanced recipe is designed to support urinary tract wellbeing and contributes to the general well-being of your cat.
- Complete diet food for adult cats
- Developed for cats with specific urinary nutrition requirements
- Formulated to support an appropriate urinary pH as part of a balanced diet
- Contains DL-methionine and ammonium chloride as urine-acidifying ingredients
- Low magnesium content
- High energy density
- High digestibility
- C-formulation
- With tuna
Feeding recommendation:
- Consult a vet before use.
- Recommended feeding duration: initially up to 6 months
- Feeding amount per day for an average-sized cat (4kg): 60g
- Individual food requirements also depend on the age, activity, conditions, and breed of the cat.
- Ensure fresh drinking water is always available to your cat.
| Item no.: | KTV-180649 |
|---|---|
| Content: | 4 kg |
| EAN: | 4000158771636 |
| Manufacturer No.: | 180649 |
| Brands: | Kattovit |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Phase of Life: | Adult |
Compostion
Meat and animal by-products, Cereals, Oils and fats, Plant protein extracts, Fish and fish by-products (4 % Tuna meal), Vegetable by-products, Minerals
Components
Analytical constituents
| Components | per serving (100 g) |
|---|---|
| Raw protein | 34 % |
| Fat Content | 22,5 % |
| Crude fibre | 2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Crude ash | 6,5 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphorus | 0,8 % |
| Sodium | 0,5 % |
| Magnesium | 0,08 % |
| Potassium | 0,7 % |
| Calorific Value | 420 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per serving (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 16.000 UI |
| Vitamin D3 | 800 UI |
| Vitamin E | 240 mg |
| Zinc | 112 mg |
| Iodine | 4 mg |
| Copper | 2 mg |
| Selenium in its organic form from Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 inactivated selenium yeast | 0,12 mg |
| Taurine | 1.000 mg |
| DL-Methionine | 15.000 mg |
| Ammonium chloride | 2.000 mg |
| antioxidants |
Legal information
| Manufacturer: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kattovit Urinary Dry Cat Food with Tuna
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.500 products