Kattovit Renal Wet Food Pouch - Beef, 85 g
Diet complete cat food with hearty beef chunks
€ 0,89 € 0,99 -10%
(€ 10,47 / kg, Price shown includes 13% VAT.
Features & Advantages
- Optimal for chronic kidney insufficiency
- Supports normal kidney function
- Reduced protein content
Description
This premium complete dietetic feed with hearty beef pieces is formulated in accordance with the latest scientific standards and has been specifically developed for cats with chronic renal insufficiency. Thanks to its targeted nutritional composition featuring a reduced protein-to-energy ratio, it helps support the everyday vitality and well-being of your cat.
- Complete dietetic feed for adult cats
- Specially developed for cats diagnosed with chronic renal insufficiency (CRI)
- Formulated to support normal, healthy kidney function
- Low phosphorus and sodium content
- Reduced, high-quality protein content
- Highly digestible, gentle formula
- K-Recipe
- Hearty chunks of beef in a savoury gravy
Feeding Recommendation:
- Please consult a vet before feeding this product or before extending the period of use.
- Recommended period of use: Initially up to 6 months.
- Daily feeding amount for a body weight up to 3 kg: 2 to 3 pouches
- Daily feeding amount for a body weight up to 5 kg: 3 to 4 pouches
- Individual nutritional requirements depend heavily on your cat's age, activity level, living conditions, and breed.
- Always ensure an abundant supply of fresh, clean drinking water is readily available.
| Item no.: | KTV-180145 |
|---|---|
| Content: | 85 g |
| EAN: | 4000158772213 |
| Manufacturer No.: | 180145 |
| Brands: | Kattovit |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Free from colours |
| Phase of Life: | Adult |
| Area of Application - Animal: | Kidneys & urinary tract |
Compostion
Meat and animal by-products (5 % Beef), Cereals, Vegetable by-products, Oils and fats, Minerals (0,2 % Potassium citrate), Protein source (7 % Chicken, 12 % Liver, 4 % Poultry liver, 5 % Beef, 0,8 % Rice (cooked))
Components
Analytical constituents
| Components | per serving (100 g) |
|---|---|
| Raw protein | 6 % |
| Fat Content | 5,5 % |
| Crude fibre | 1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Crude ash | 1,8 % |
| Moisture content | 80 % |
| Calcium | 0,18 % |
| Phosphorus | 0,12 % |
| Sodium | 0,15 % |
| Magnesium | 0,02 % |
| Potassium | 0,25 % |
| Calorific Value | 90 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per serving (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 UI |
| Vitamin D3 | 125 UI |
| Vitamin E | 20 mg |
| Iron sulphate, monohydrate | 40 mg |
| Zinc | 28 mg |
| Copper(II) Sulphate Pentahydrate | 1,2 mg |
| Manganese (II) sulphate monohydrate | 1 mg |
| Iodine | 0,6 mg |
| Taurine | 720 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kattovit Renal Wet Food Pouch - Beef
1 customer review in all languages
| 5 stars | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 1 | (100%) |
1 review
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.600 products