Skin and Paw Care for Cats

Filter & sort

Price Brands
Filter

Skin and Paw Care: 29 items

ARDAP Tick and Flea Powder for Dogs and Cats

ARDAP Tick and Flea Powder for Dogs and Cats, 150 g

  • Biocidal product
  • For sprinkling into the coat
  • With pyrethrum & lavender oil
€ 14,24 € 14,99 (€ 94,93 / kg)

Delivery by October 06

ARDAP Tick Remover 3-Piece Set

ARDAP Tick Remover 3-​Piece Set

  • 3 hook sizes
  • Safe removal
  • Easy handling
€ 7,99

Delivery by October 06

ARDAP Flea Spray for Dogs and Cats

ARDAP Flea Spray for Dogs and Cats, 250 ml

  • Biocidal product
  • Offers 4 weeks of protection
  • With pyrethrum & lavender oil
€ 10,44 € 10,99 (€ 41,76 / l)

Delivery by October 06

purapep Care Manuka Balm

purapep Care Manuka Balm, 50 ml

  • Nourishes and protects skin, nose, ears and paws
  • With 25% manuka honey (MGO 250+) and shea butter
  • 100% natural ingredients, safe to lick
€ 15,99 (€ 319,80 / l)

Delivery by October 06

Valetumed Vet-Flex Bandages

Valetumed Vet-​Flex Bandages

  • 3 bandages (7.5 x 4.5 cm)
  • Water-repellent material
  • Stays securely in place without sticking
€ 8,54 € 8,99

Delivery by October 06

Valetumed Gauze Compresses 10 x 10 cm

Valetumed Gauze Compresses 10 x 10 cm, 100 pieces

  • 100% cotton
  • Secure, comfortable fit
  • Ideal size for minor injuries
€ 7,59 € 7,99 (€ 0,08 / pc)

Delivery by October 06

ARDAP Tick Spray for Dogs and Cats

ARDAP Tick Spray for Dogs and Cats, 250 ml

  • Biocidal product
  • Repellent effect
  • With lavender oil & pyrethrum
€ 10,44 € 10,99 (€ 41,76 / l)

Delivery by October 06

ARDAP Spot-on for cats

ARDAP Spot-​on for cats, For cats weighing less than 4 kg (3 pieces)

  • Biocidal product
  • Against ticks & fleas
  • Contains pyrethrum
€ 15,19 € 15,99 (€ 5,06 / pc)

Delivery by October 06

Feele Paw Balm

Feele Paw Balm, 25 ml

  • Ideal for cats, dogs, horses & pups
  • Cares for chapped & rough areas
  • Enriched with high-quality calendula
€ 12,99 (€ 519,60 / l)

Delivery by October 06

Felisept Micro Silver Spray, 75 ml

Felisept Felisept Micro Silver Spray, 75 ml (75 ml)

  • Film-forming
  • With micro silver, panthenol & aloe vera
  • Colourless & odourless
€ 15,99 (€ 213,20 / l)

Delivery by October 06

Fiskars Thinning Scissors

Fiskars Thinning Scissors

  • For medium-length to long coats
  • Creates seamless transitions
  • Handles with SoftGrip™ coating
€ 24,99

Delivery by October 06

Fiskars Nail File

Fiskars Nail File

  • For cats and dogs
  • For an especially smooth finish
  • Handle with SoftGrip™ coating
€ 12,99

Delivery by October 06

Fiskars Nail Clippers S

Fiskars Nail Clippers S

  • For small claws
  • Clear view of the claws
  • Precision-ground stainless steel blades
€ 12,99

Delivery by October 06

Steinkraft TIERKRAFT Skin Powder

Steinkraft TIERKRAFT Skin Powder, 100 g

  • 100% zeolite & organic lavender oil
  • Keeps skin dry
  • Versatile in use
€ 20,49 (€ 204,90 / kg)

Delivery by October 06

Feele Colloidal Silver

Feele Colloidal Silver, 30 ml

  • For cats, dogs, horses & pups
  • Contributes to skin regeneration
  • With invigorating mountain spring water
€ 13,99 (€ 466,33 / l)

Delivery by October 06

Fiskars Straight Scissors

Fiskars Straight Scissors

  • For medium-length to long coats
  • Clean cut without pulling
  • Handles with SoftGrip™ coating
€ 24,99

Delivery by October 06

Fiskars Round-Tip Scissors

Fiskars Round-​Tip Scissors

  • Safe, precise cutting
  • Precision-sharpened stainless steel blades
  • Handles with SoftGrip™ coating
€ 19,99

Delivery by October 06

Valetumed Wound Ointment Sensitive

Valetumed Wound Ointment Sensitive, 100 ml

  • Supports natural regeneration
  • With zinc, aloe vera & D-panthenol
  • Soothes irritated & sensitive skin
€ 12,34 € 12,99 (€ 123,40 / l)

Delivery by October 06

Valetumed Paw Balm Sensitive

Valetumed Paw Balm Sensitive, 100 ml

  • With beeswax & coconut oil
  • For soft & supple paws
  • Protection against wetness, cold & road salt
€ 12,34 € 12,99 (€ 123,40 / l)

Delivery by October 06

Feele Pure Zeolite

Feele Pure Zeolite, 45 g

  • For cats, dogs, horses & pups
  • Of volcanic origin
  • Supports skin regeneration
€ 18,99 (€ 422,00 / kg)

Delivery by October 06

Feele Paw Protection Spray

Feele Paw Protection Spray, 30 ml

  • Suitable for cats & dogs
  • Protects paws from heat & cold
  • Does not leave marks on the floor
€ 13,99 (€ 466,33 / l)

Delivery by October 06

Feele Marmot Oil

Feele Marmot Oil, 30 ml

  • For cats, dogs, horses & pups
  • Activates circulation
  • Allergen-free oil
€ 24,99 (€ 833,00 / l)

Delivery by October 06

Felisept Wound gel for cats

Felisept Wound gel for cats, 20 ml

  • For wound care
  • Colourless & odourless
  • Cleans, nourishes & keeps moist
€ 14,99 (€ 749,50 / l)

Delivery by October 06

CBD VET Paw Protection Ointment

CBD VITAL CBD VET Paw Protection Ointment, 100 ml

  • Balm for stressed paws
  • Contains cannabidiol & hemp seed oil
  • Made without artificial additives
€ 14,99 (€ 149,90 / l)

Delivery by October 06

Felisept Wound spray for cats

Felisept Wound spray for cats, 75 ml

  • For minor, superficial wounds
  • Cleans and cares
  • Non-greasy
€ 10,99 (€ 146,53 / l)

Delivery by October 22

Felisept Skin care spray for cats

Felisept Skin care spray for cats, 250 ml

  • For irritated & sensitive skin
  • Gentle care
  • Natural formulation
€ 10,99 (€ 43,96 / l)

Delivery by October 22

ARDAP Tick Remover with Tweezers

ARDAP Tick Remover with Tweezers

  • Made of stainless steel
  • Comes with storage case
  • Easy to use
€ 12,99

Delivery by October 22

Hunter Spa Nail Clippers, medium 12 cm

Hunter Spa Nail Clippers, medium 12 cm

  • Suitable for tough claws
  • Made of high-quality stainless steel
  • Ergonomic handle
€ 17,99

Delivery by November 10

Hunter Spa Nail Clippers, large 16 cm

Hunter Spa Nail Clippers, large 16 cm

  • Suitable for tough claws
  • Made of high-quality stainless steel
  • Ergonomic handle
€ 19,99

Delivery by November 10