VEGDOG Farmer's Crunch, 1 kg
Crunchy potato-based kibble for your dog
€ 9,49
(€ 9,49 / kg, Price shown includes 13% VAT.
Features & Advantages
- Complete vegan dry food for adult dogs
- Based on protein-rich potato
- Free from major animal allergens
Related products
Description
Anyone who thinks the humble potato is boring couldn't be more wrong: in this dog kibble, it reveals itself as a true superfood. It not only supplies easily digestible carbohydrates for plenty of everyday energy, but also offers high-quality potato protein that meets your dog's protein requirements. Combined with nutritious fava beans and premium algae - which provide essential omega-3 and omega-6 fatty acids - your dog gets everything they need to lead a vibrant, active life.
What makes it stand out is that VEGDOG Farmer’s Crunch has been developed by veterinarians. A scientific comparative analysis shows that this purely plant-based food easily stands toe-to-toe with meat-based dry food when it comes to proteins, vitamins, and fatty acids. It is the ideal, honest, and incredibly delicious alternative for eco-conscious pet parents!
What makes VEGDOG Farmer's Crunch special?
- Complete, vegan dry food for adult dogs (not suitable for puppies or lactating bitches)
- Provides 100% of your dog's daily nutritional requirements as a plant-based alternative to meat
- Ideal for use as an exclusion diet for food allergies and intolerances (hypoallergenic formula)
- Features potato as a reliable carbohydrate source and highly digestible potato protein
- Hearty, savoury flavour
- With fava beans as an additional, high-quality plant protein source
- Algae ensures an optimal supply of essential omega-3 and omega-6 fatty acids
- A tailored mineral blend delivers vital nutrients, including vitamin B12, taurine, and carnitine
- Free from major animal allergens like beef, chicken, lamb, or dairy products
- Zero meat or animal derivatives
- No artificial attractants, flavours, or colours
- 100% cruelty-free production
Feeding Guide:
| Dog's Weight | Daily Amount |
| ≤ 5 kg | 86 g – 90 g |
| ≤ 10 kg | 144 g – 152 g |
| ≤ 20 kg | 243 g – 256 g |
| ≤ 30 kg | 329 g – 346 g |
| ≤ 40 kg | 408 g – 430 g |
| ≤ 50 kg | 483 g – 508 g |
| Item no.: | VGD-380027 |
|---|---|
| Content: | 1 kg |
| EAN: | 4260446692108 |
| Manufacturer No.: | 380027 |
| Brands: | VEGDOG |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Free from artificial colours, Free from artificial colours and attractants, Gluten-free, Hypoallergenic, Soy-free, Free from animal testing, Vegan |
| Phase of Life: | Adult |
Compostion
34,3 % Potato flour, Potato protein, 12,6 % Peas, 7,4 % Beans, Rice, Rice bran, Minerals, Sweet potato, Apple pomace, Carob, 2,5 % Beer yeast, Linseeds, Sunflower oil, Rapeseed oil, Yeast extract, 0,1 % Dried algae
Components
Analytical constituents
| Components | per 100 g |
|---|---|
| Raw protein | 23 % |
| Crude fibre | 3,1 % |
| Crude oils and fats | 8,3 % |
| Crude ash | 5,4 % |
| Moisture | 8,2 % |
| Calcium | 0,7 % |
| Phosphorus | 0,44 % |
| Ca:P ratio | 1,6:1 |
| Purine content | 34 mg |
| Calorific Value | 353 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 20.000 UI |
| Vitamin D3 | 1.840 UI |
| Vitamin B12 (cyanocobalamin) | 72 µg |
| L-carnitine | 252 mg |
| Taurine | 998 mg |
| DL-Methionine | 7,4 g |
| Iron as iron glycine (3b108) | 2,65 mg |
| Copper (as cupric sulfate pentahydrate) | 2 mg |
| Zinc oxide (3b603) | 67 mg |
| Iodine as calcium iodate, anhydrous (3b202) | 1,53 mg |
| Selenium as sodium selenite (3b801) | 0,3 mg |
Technological additive
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Preservatives & Antioxidants | |
| Citric acid 1a330[1] | 15 mg |
- including
Legal information
| Manufacturer: | younikat GmbH, Am Weißbach 66, 82396, Pähl, Germany, www.vegdog.de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for VEGDOG Farmer's Crunch
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.600 products