Sheba Fillets Selection 3 Varieties: Chicken, Shrimp, Ocean Fish, Salmon, Tuna, 6-pack, 360 g
Sure to make your little gourmet purr in delight
€ 6,99
(€ 19,42 / kg, Price shown includes 13% VAT.
-
Sheba
Fillet - Chicken & Shrimps in Sauce
Only the best for your cat
€ 1,49(€ 24,83 / kg) -
Sheba
Fillets - Whitefish in Sauce
The purrfect delight for your cat
€ 12,99(€ 216,50 / kg) -
Sheba
Fillets Selection 3 Varieties: Chicken, Shrimp, OCean Fish, Salmon, Tuna, 6-pack
Sure to make your little gourmet purr in delight
€ 6,99(€ 19,42 / kg)
Features & Advantages
- Complementary food for cats
- High moisture content
- Preservative-free
Related products
Description
Treat your feline friend to a culinary highlight! SHEBA® Fillets offer an irresistible selection of tender fillet pieces served in a delicious sauce. Each 60g tray is a promise of quality and pure taste that even the most discerning cat won't be able to resist.
What makes SHEBA® Fillets so special?
- Tender Texture: High-quality, carefully selected fillet pieces in a sauce designed for licking clean.
- Natural Ingredients: Made with 100% natural chicken and fish from responsible sources (MSC or ASC certified).
- Variety of Flavours: Pure variety with combinations of Chicken, Shrimp & Ocean Fish, as well as Salmon & Tuna.
- Science-based: Developed in collaboration with the experts at the WALTHAM™ Petcare Science Institute to support optimal nutrition of adult cats.
- No Compromises: Free from artificial colours and preservatives.
- Perfect Portions: The practical 60g trays are easy to open and ensure a fresh meal every time with no leftovers.
- Eco-Conscious: The trays are recyclable, good for the environment and your cat.
- Responsible Sourcing: Using certified fish supports the protection of our oceans.
Serve your cat something special - because the way to a cat's heart is through their stomach!
Feeding Recommendation:
- Feed up to 1 tray per day and adjust your cat's main meals accordingly.
- Ensure that your cat has free access to fresh drinking water at all times.
| Item no.: | SHE-606823 |
|---|---|
| Content: | 360 g |
| EAN: | 4008429192371 |
| Manufacturer No.: | 606823 |
| Brands: | Sheba |
| Animal Feed Declaration: | Supplementary feed |
| Product Properties: | Preservative-free, Free from artificial colours |
| Phase of Life: | Adult |
Compostion
Meat and animal by-products[1] (29 % Chicken breast fillet), Vegetable by-products, Plant protein extracts
- Natural
Components
Analytical constituents
| Components | per serving (60 g) |
|---|---|
| Raw protein | 10 % |
| Inorganic substance | 0,8 % |
| Crude oils and fats | 1 % |
| Crude fibre | 0,1 % |
| Crude ash | 0 % |
| Moisture | 84 % |
| Calorific value | 39 kcal |
Analytical constituents
| Components | per serving (60 g) |
|---|---|
| Raw protein | 11,5 % |
| Inorganic substance | 0,8 % |
| Crude oils and fats | 0,8 % |
| Crude fibre | 0,1 % |
| Crude ash | 0 % |
| Moisture | 85 % |
| Calorific value | 37 kcal |
Analytical constituents
| Components | per serving (60 g) |
|---|---|
| Raw protein | 11 % |
| Inorganic substance | 1 % |
| Crude oils and fats | 1,4 % |
| Crude fibre | 0,3 % |
| Crude ash | 0 % |
| Moisture | 84 % |
| Calorific value | 40 kcal |
Legal information
| Manufacturer: | Mars Austria OG, Industriestraße 20, 2460, Bruck an der Leitha, Austria, aut.mars.com/hergestellt-von-mars?language_content_entity=de |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Sheba Fillets Selection 3 Varieties: Chicken, Shrimp, OCean Fish, Salmon, Tuna, 6-pack
Magazine Articles:
Discover Zoolini:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.550 products