Lucky Lou SuperMono² Duck, 200 g
Complete mono-protein food for your cat
€ 2,49
(€ 12,45 / kg, Price shown includes 13% VAT.
-
Lucky Lou
SuperMono² Chicken
Super delicious premium complete food for cats
€ 2,49(€ 12,45 / kg) -
Lucky Lou
SuperMono² Beef
Super enjoyment for cats with dietary sensitivities
€ 2,49(€ 12,45 / kg) -
Lucky Lou
SuperMono² Wild Boar by Zoolini
It's getting wild
€ 2,49(€ 12,45 / kg) -
Lucky Lou
SuperMono² Turkey
The super complete food for your cat
€ 2,49(€ 12,45 / kg) -
Lucky Lou
SuperMono² Duck
Complete mono-protein food for your cat
€ 2,49(€ 12,45 / kg) -
Lucky Lou
SuperMono² Lamb
Incomparably delicious monoprotein
€ 2,49(€ 12,45 / kg) -
Lucky Lou
SuperMono² Megapack 6 x 200g
6 x SuperMono power for your cat
€ 12,99(€ 10,83 / kg)
Features & Advantages
- Premium complete food for cats
- Easier to digest monoprotein
- Grain & gluten-free
Description
Experience the power of SuperMono! This delicious wet food packs the full power of superfoods such as cranberries, sea buckthorn, and catnip, along with a single protein source, so even cats with dietary sensitivities can enjoy it. And of course, it tastes absolutely delicious.
- High-quality complete food for adult cats
- Cat-friendly recipe with single protein - also suitable for cats with dietary sensitivities
- With superfoods such as cranberries, sea buckthorn and catnip
- With duck, Jerusalem artichoke, blueberries and seaweed
- High-quality protein
- Irresistibly delicious
- Easily digestible
- No added sugar, GMOs, grains and gluten
- Not tested on animals
- Premium quality from Germany
Feeding recommendation:
- Feed your cat a daily amount that corresponds to 3-5% of its body weight.
- Make sure your cat always has access to fresh drinking water.
| Item no.: | LLU-14589 |
|---|---|
| Content: | 200 g |
| EAN: | 4260688854272 |
| Manufacturer No.: | 14589 |
| Brands: | Lucky Lou |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Non-GMO, Free from added sugar, Grain-free, Gluten-free, Monoprotein, Free from animal testing |
| Phase of Life: | Adult |
| Product Lines: | Super Mono |
Compostion
SuperMono² Duck
65 % Duck (Heart, Neck, Stomach), 31,4 % Duck broth, 1,5 % Jerusalem artichoke, 1 % Blueberries, 1 % Minerals, 0,1 % Seaweed
Components
SuperMono² Duck
| Components | per serving (100 g) |
|---|---|
| Raw protein | 9 % |
| Crude fibre | 0,4 % |
| Crude oils and fats | 4,5 % |
| Crude ash | 3 % |
| Moisture | 81 % |
| Convertible energy | 82,43 kcal |
SuperMono² Duck
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 (3a671) | 200 UI |
| Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) | 25 mg |
| Manganese (3b503) | 1,4 mg |
| Iodine (3b202) | 0,75 mg |
| Taurine (3a370) | 1.500 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Germany, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Lucky Lou SuperMono² Duck
Discover Zoolini:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.550 products