Lucky Lou Lifestage Pouch Adult Poultry & Shrimps, 125 g
Who would still want to catch mice?
€ 1,52 € 1,69 -10%
(€ 12,16 / kg, Price shown includes 13% VAT.
-
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry
With the extra portion of poultry
€ 2,24 € 2,49(€ 7,47 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Beef
Perfect for cats
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Rabbit
Delicious wet food for your cat
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Trout
Fish or meat? Both!
€ 2,24 € 2,49(€ 7,47 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Duck
With flavourful poultry and duck
€ 2,24 € 2,49(€ 7,47 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Pheasant
Exquisite composition for discerning cats
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage pouch adult beef & wild boar
Wild feast in a pouch
€ 2,24 € 2,49(€ 7,47 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Venison
A game menu for your cat
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Lamb
Tasty menu for discerning cats
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Insects
Delicious wet food with poultry and insects
€ 2,24 € 2,49(€ 7,47 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Beef & Insects
There's a crunch in the pouch
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Tuna
As delicious as freshly caught
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Salmon
Tastier than any mouse
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Pouch Adult Poultry & Shrimps
Who would still want to catch mice?
€ 1,52 € 1,69(€ 12,16 / kg)
Features & Advantages
- Premium complete food for cats
- Delicate composition
- Grain and gluten free
Description
This wet food provides your cat with everything they need each day, and is inspired on their natural diet. Not only is it a high-quality nutritional foundation for a vital life, but it also tastes amazingly delicious. Your cat would ignore any mouse for this culinary delight.
- High-quality complete food for adult cats
- Cat-friendly recipe inspired by nature
- With poultry, shrimps and cranberries and pear
- High-quality protein
- Irresistibly tasty
- Easy to digest
- Free from added sugar, GMOs, grain and gluten
- Cruelty-free production
- Premium quality from Germany
Feeding recommendation:
- Feed a daily amount equalling 3 - 5% of your cat's body weight.
- Ensure your cat always has access to fresh drinking water.
| Item no.: | LLU-14851 |
|---|---|
| Content: | 125 g |
| EAN: | 4262437743851 |
| Manufacturer No.: | 14851 |
| Brands: | Lucky Lou |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Non-GMO, Free from added sugar, Grain-free, Gluten-free, Free from animal testing |
| Phase of Life: | Adult |
| Product Lines: | Lifestage |
Compostion
60 % Poultry (Heart, Muscle meat, Liver, Stomach, Neck, Fat), 26,8 % Poultry and shrimp broth, 10 % Shrimps, 2 % Cranberries, 1 % Minerals, 0,2 % Salmon oil
Components
Analytical constituents
| Components | per 100 g |
|---|---|
| Raw protein | 10 % |
| Crude fibre | 0,4 % |
| Crude oils and fats | 5 % |
| Crude ash | 2,5 % |
| Moisture | 80 % |
| Convertible energy | 91 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 (3a671) | 200 UI |
| Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) | 25 mg |
| Manganese (3b503) | 1,4 mg |
| Copper (3b405) | 1,4 mg |
| Taurine (3a370) | 1.500 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Germany, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Lucky Lou Lifestage Pouch Adult Poultry & Shrimps
Magazine Articles:
Discover Zoolini:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.600 products