Lucky Lou Lifestage Adult Poultry & Pheasant, 800 g
For the gourmet in your cat
€ 4,49 € 4,99 -10%
(€ 5,61 / kg, Price shown includes 13% VAT.
-
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry
Poultry to the max
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Beef
Hearty meets tender
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Rabbit
Every bite a delight
€ 4,49 € 4,99(€ 5,61 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Chicken & Trout
A composition for true connoisseurs
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Duck
Best of poultry
€ 4,49 € 4,99(€ 5,61 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Pheasant
For the gourmet in your cat
€ 4,49 € 4,99(€ 5,61 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Beef & Wild Boar
Hearty meat enjoyment for your cat
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Venison
With tasty venison
€ 4,49 € 4,99(€ 5,61 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Lamb
Hearty taste experience
€ 1,79 € 1,99(€ 8,95 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Insects
Premkum complte food for cats with poultry and insects
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Beef & Insects
Meat with a special twist
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Tuna
Delicate composition of meat & fish
€ 4,49 € 4,99(€ 5,61 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Salmon
A must for fish lovers
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg) -
Lucky Lou
Lifestage Adult Poultry & Shrimps
With tasty shrimps for an extra flavour boost
€ 2,69 € 2,99(€ 6,73 / kg)
Features & Advantages
- Premium complete food for cats
- Delicious meal
- Grain and gluten-free
Description
This wet food provides your cat with everything they need each day, and is based on their natural diet. Not only is it a high-quality nutritional foundation for a vital life, but it also tastes amazingly delicious. Your cat would ignore every mouse for this culinary delight.
- High-quality complete food for adult cats
- Cat-friendly recipe inspired by nature
- With poultry, pheasant, and cranberries
- High-quality protein
- Irresistibly tasty
- Digestible
- Free from added sugar, GMOs, grains, and gluten
- Cruelty-free production
- Premium quality from Germany
Feeding recommendation:
- Feed a daily amount equal to 3 - 5% of your cat's body weight.
- Ensure your cat always has access to fresh drinking water.
| Item no.: | LLU-14591 |
|---|---|
| Content: | 800 g |
| EAN: | 4262437740591 |
| Manufacturer No.: | 14591 |
| Brands: | Lucky Lou |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Non-GMO, Free from added sugar, Grain-free, Gluten-free, Free from animal testing |
| Phase of Life: | Adult |
| Product Lines: | Lifestage |
Compostion
60 % Poultry (Heart, Muscle meat, Liver, Stomach, Neck, Fat), 26,8 % Poultry and pheasant broth, 10 % Pheasant, 2 % Cranberries, 1 % Minerals, 0,2 % Borage oil
Components
Analytical constituents
| Components | per 100 g |
|---|---|
| Raw protein | 10,2 % |
| Crude fibre | 0,5 % |
| Crude oils and fats | 5 % |
| Crude ash | 2,8 % |
| Moisture | 80 % |
| Convertible energy | 89,28 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 (3a671) | 200 UI |
| Zinc as zinc sulfate, monohydrate (3b605) | 25 mg |
| Manganese (3b503) | 1,4 mg |
| Taurine (3a370) | 1.500 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Pets Nature GmbH, Porschestraße 9, 70736, Fellbach, Germany, petsnature@petsnature.de, www.petsnature.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Lucky Lou Lifestage Adult Poultry & Pheasant
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.600 products