Kattovit Sensitive Turkey, Tin, 185 g
Premium dietary complete food for pet food allergies
€ 1,34 € 1,49 -10%
(€ 7,24 / kg, Price shown includes 13% VAT.
-
Kattovit
Sensitive Wet Food Pouch
Developed for cats with food allergies
€ 0,89 € 0,99(€ 10,47 / kg) -
Kattovit
Sensitive dry food
Hypoallergenic complete diet pet food
€ 24,29 € 26,99(€ 6,07 / kg) -
Kattovit
Sensitive Turkey, Tin
Premium dietary complete food for pet food allergies
€ 1,34 € 1,49(€ 7,24 / kg) -
Features & Advantages
- With only one type of meat
- No added carbohydrates
- Suitable for exclusion diets
Description
This premium hypoallergenic wet food with juicy turkey pieces is formulated in accordance with the latest scientific veterinary standards and has been specially developed for cats with food allergies. Thanks to its highly tolerable composition, it is exceptionally gentle on the system and helps support the everyday vitality and well-being of your cat.
- Complete dietetic feed for adult cats
- Hypoallergenic formulation
- Ideal for elimination diets
- Single-source protein recipe with no added carbohydrates
- Specially developed for cats suffering from food intolerances
- Formulated to reduce ingredient and nutrient intolerances
- Tender chunks of turkey in a savoury gravy
- D-Recipe
Feeding Recommendation:
- Please consult a vet before feeding this product to your cat or extending the period of use.
- Recommended period of use: 3 to 8 weeks; if signs of intolerance disappear, this feed can be used initially for up to one year.
- Daily feeding amount for a body weight of 3 kg: 190 g
- Daily feeding amount for a body weight of 4 kg: 230 g
- Daily feeding amount for a body weight of 5 kg: 270 g
- Do not feed any additional treats or snacks during the dietary phase.
- Individual nutritional requirements depend on your cat's age, activity level, living conditions, and breed.
- Always ensure an abundant supply of fresh, clean drinking water is readily available.
| Item no.: | KTV-181019 |
|---|---|
| Content: | 185 g |
| EAN: | 4000158780546 |
| Manufacturer No.: | 181019 |
| Brands: | Kattovit |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Phase of Life: | Adult |
| Area of Application - Animal: | Allergies & eczema |
Compostion
63 % Turkey (Muscle meat, Liver, Heart, Stomach), Minerals
Components
Analytical constituents
| Components | per serving (100 g) |
|---|---|
| Raw protein | 10 % |
| Fat Content | 6 % |
| Crude fibre | 0,5 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Crude ash | 2 % |
| Moisture content | 81 % |
| Calcium | 0,25 % |
| Phosphorus | 0,2 % |
| Magnesium | 0,015 % |
| Calorific Value | 93 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per serving (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 UI |
| Vitamin E | 20 mg |
| Zinc | 5 mg |
| Iodine | 0,2 mg |
| Manganese | 2 mg |
| Taurine | 500 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kattovit Sensitive Turkey, Tin
Magazine Articles:
Discover Zoolini:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.600 products