Kattovit Renal - Chicken, 85 g pouch
Dietary complete cat food for chronic kidney insufficiency
€ 0,99
(€ 11,65 / kg, Price shown includes 13% VAT.
Features & Advantages
- Reduced protein content
- With tasty chicken
- Supports normal kidney function
Description
This premium complete dietetic feed with delicious chicken pieces is formulated in accordance with the latest scientific standards and has been specifically developed for cats with chronic renal insufficiency. Thanks to its targeted nutritional composition featuring a reduced protein-to-energy ratio, it helps support normal kidney function and promotes the everyday vitality and well-being of your cat.
- Complete dietetic feed for adult cats
- Specially developed for cats diagnosed with chronic renal insufficiency (CRI)
- Formulated to support normal, healthy kidney function
- Low phosphorus and sodium content
- Reduced, high-quality protein content
- Highly digestible, gentle formula
- Gluten-free recipe
- K-Recipe
- Tender, fine chicken pieces
Feeding Recommendation:
- Please consult a vet before feeding this product to your cat or extending the period of use.
- Recommended period of use: Initially up to 6 months; 2 to 4 weeks in cases of temporary renal insufficiency.
- Daily feeding amount for a body weight of 3 kg: 180 g
- Daily feeding amount for a body weight of 4 kg: 215 g
- Daily feeding amount for a body weight of 5 kg: 250 g
- Individual nutritional requirements depend heavily on your cat's age, activity level, living conditions, and breed.
- Always ensure an abundant supply of fresh, clean drinking water is readily available.
| Item no.: | KTV-180146 |
|---|---|
| Content: | 85 g |
| EAN: | 4000158772220 |
| Manufacturer No.: | 180146 |
| Brands: | Kattovit |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Phase of Life: | Adult |
| Area of Application - Animal: | Kidneys & urinary tract |
Compostion
Meat and animal by-products (12 % Chicken), Cereals, Vegetable by-products, Oils and fats, Minerals (0,2 % Potassium citrate), Protein source (12 % Chicken, 12,5 % Liver, 4 % Poultry liver, 0,8 % Rice (cooked))
Components
Analytical constituents
| Components | per serving (100 g) |
|---|---|
| Raw protein | 6 % |
| Fat Content | 5,5 % |
| Crude fibre | 1 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Crude ash | 1,8 % |
| Moisture content | 80 % |
| Calcium | 0,18 % |
| Phosphorus | 0,12 % |
| Sodium | 0,15 % |
| Magnesium | 0,02 % |
| Potassium | 0,25 % |
| Calorific Value | 90 kcal |
Nutritional and physiological additives
| Components | per serving (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 UI |
| Vitamin D3 | 125 UI |
| Vitamin E | 20 mg |
| Iron sulphate, monohydrate | 40 mg |
| Zinc | 28 mg |
| Copper(II) Sulphate Pentahydrate | 1,2 mg |
| Manganese (II) sulphate monohydrate | 1 mg |
| Iodine | 0,6 mg |
| Taurine | 720 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kattovit Renal - Chicken
Magazine Articles:
Discover Zoolini:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.600 products