Churu CIAO Stew, Chicken with Salmon (40 g)
Delicious complementary food for cats
€ 1,22 € 1,29 -5%
(€ 30,50 / kg, Price shown includes 13% VAT.
Variants:
Features & Advantages
- Extra high moisture content
- Selected meat pieces
- Grain-free
Description
This high-quality complementary feed for cats delights with its delicious, species-appropriate recipe and selected ingredients as well as its high moisture content. It contains selected chicken pieces in a creamy soup, making the daily meal a real highlight.
- High-quality complementary feed for adult cats
- Selected meat pieces in a creamy soup
- Particularly high moisture content - supports your cat's fluid intake
- With chicken from species-appropriate husbandry
- With vitamin E
- Grain-free and without artificial preservatives and colours
Feeding recommendation:
- Give your cat Ciao as a snack and complementary feed in addition to its usual complete food.
- Store in the refrigerator after opening and consume as quickly as possible.
| Item no.: | CHU-EU843 |
|---|---|
| Content: | 40 g |
| EAN: | 4262365738431 |
| Manufacturer No.: | EU843 |
| Brands: | Churu |
| Animal Feed Declaration: | Supplementary feed |
| Product Properties: | Preservative-free, Free from artificial colours, Grain-free |
| Phase of Life: | Adult |
Components
Analytical Constituents - Stew Chicken with Salmon
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Raw protein | 9,3 % |
| Crude fibre | 0,1 % |
| Crude oils and fats | 0,5 % |
| Crude ash | 1,5 % |
| Moisture | 86,5 % |
| Energy | 430 kcal |
Sensory Additives - Stew Chicken with Salmon
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin E | 560 mg |
Compostion
Composition - Stew Chicken with Salmon
62,5 % Scallop broth, 31,4 % Chicken, 2 % Salmon, Dried tapioca, Guar gum, Agar
Legal information
| Manufacturer: | Inaba Foods GmbH, Berliner Allee 29, 40212, Düsseldorf, Germany, wo_meissner@inaba-foods.co.jp, www.inabafoods-europe.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Churu CIAO Stew
1 customer review in all languages
5,0 out of 5 stars
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.550 products