Rinti Singlefleisch Exclusive Wet Food Can 800g, Pure goat (800 g)
High-quality complete food for adult dogs
€ 5,49
(€ 6,86 / kg, Price shown includes 13% VAT.
Features & Advantages
- Exclusive meat varieties
- Highly digestible monoprotein
- No carbohydrates
Description
Pure enjoyment bowl after bowl - that is what this hearty wet pet food by Rinti offers, which is completely free from grain and added carbohydrates. Each variety contains a high-quality protein source and is therefore also well tolerated by dogs with nutritional sensitivities. This brings species-appropriate variety to the food bowl.
- High-quality complete feed for adult dogs
- Particularly exclusive varieties
- Monoprotein - highly digestible and also suitable for dogs with nutritional sensitivities and food allergies
- High protein content
- No carbohydrates, soya, or artificial colours and preservatives
Feeding recommendation:
| Weight of dog | Feeding amount per day |
| 3 kg | approx. 300 g |
| 6 kg | approx. 450 g |
| 8 kg | approx. 600 g |
The actual feeding amount depends on the age, activity level, and breed of your pet.
Ensure that fresh drinking water is always available for your dog.
| Item no.: | RIN-180936 |
|---|---|
| Content: | 800 g |
| EAN: | 4000158940667 |
| Manufacturer No.: | 180936 |
| Brands: | Rinti |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Free from colours, Preservative-free, Grain-free, Monoprotein, Soy-free |
| Phase of Life: | Adult |
Compostion
60 % Goat (Rumen, Lung, Heart, Liver), Minerals, Linseed oil, Beet fibre
Components
Analytical constituents
| Components | per 100 g |
|---|---|
| Raw protein | 9,5 % |
| Fat content | 5,5 % |
| Crude fibre | 0,5 % |
| Crude oils and fats | 0 % |
| Crude ash | 2 % |
| Moisture | 82 % |
| Calorific Value | 86 kcal |
Calorie content / 100 g: 86 kcal
Nutritional and physiological additives
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 UI |
| Vitamin E as all rac-alpha tocopheryl acetate | 40 mg |
| Zinc as zinc oxide | 30 mg |
| Iodine as calcium iodate, anhydrous | 0,25 mg |
| Manganese as manganese (II) sulfate, monohydrate | 2 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rinti Singlefleisch Exclusive Wet Food Can 800g
Popular categories:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.550 products