Rinti Singlefleisch Wet Food Tin 800g, Pure lamb (800 g)
Complete food for dogs
€ 4,99
(€ 6,24 / kg, Price shown includes 13% VAT.
Features & Advantages
- For nutritionally sensitive dogs
- Ideal for intolerances
- Various meat varieties
- With monoprotein
- Grain and soy-free
- No artificial additives
Description
Single Meat by Rinti is a unique carbohydrate-free and protein-rich blend of delicious meat and tender offal from a specific animal species. Thanks to the use of a single protein source, the risk of food allergies and intolerances can be minimised, making this gourmet pet food ideal for nutritionally sensitive or picky dogs! This tasty pet food contains no grain, soy, or artificial colours and preservatives!
For varied meals for hungry dogs!
Feeding recommendation:
Weight of the dog:
- 6 kg dog: approx. 370 g Single Meat / day
- 7 kg dog: approx. 400 g Single Meat / day
- 10 kg dog: approx. 555 g Single Meat / day
- 17 kg dog: approx. 800 g Single Meat / day
- 42 kg dog: approx. 1600 g Single Meat / day
| Item no.: | RIN-180880 |
|---|---|
| Content: | 800 g |
| EAN: | 4000158940612 |
| Manufacturer No.: | 180880 |
| Brands: | Rinti |
| Animal Feed Declaration: | Complete feed |
| Product Properties: | Free from colours, Preservative-free, Grain-free, Monoprotein, Soy-free |
| Phase of Life: | Adult |
Compostion
60 % Lamb (Rumen, Lung, Liver), Minerals, Linseed oil, Beet fibre
Components
Analytical constituents
| Components | per 100 g |
|---|---|
| Raw protein | 9 % |
| Fat content | 7 % |
| Crude fibre | 0,5 % |
| Crude oils and fats | 0 % |
| Crude ash | 2 % |
| Moisture | 81 % |
| Calorific Value | 97 kcal |
Calorie content / 100 g: 97 kcal
additives
| Components | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 UI |
| Vitamin E as all rac-alpha tocopheryl acetate | 40 mg |
| Zinc as zinc oxide | 30 mg |
| Manganese as manganese (II) sulfate, monohydrate | 2 mg |
Legal information
| Manufacturer: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Germany, www.finnern.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rinti Singlefleisch Wet Food Tin 800g
Popular categories:
-
Austria: Free standard delivery from € 49,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
More than 9.550 products