bunny PowerFlakes, 120 g

High-quality supplementary food for dwarf rabbits & small animal pets

€ 4,99

(€ 41,58 / kg, Price shown includes 13% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 120 g

In stock from November 18

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 19 November

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For poor eaters & loss of appetite
  • With energy-rich barley
  • With parsley

Frequently bought together with bunny FreshGrass Hay Pure Nature, 750 g

bunny PowerFlakes, 120 g € 4,99 (€ 41,58 / kg)
bunny FreshGrass Hay Pure Nature, 750 g € 4,79 (€ 6,39 / kg)
Total price: € 9,78
Description

This supplementary food for dwarf rabbits and small animals contains selected plant-based ingredients that are particularly energy-rich. It serves as a high-quality and tasty addition to your pets' daily diet.

  • High-quality supplementary food for dwarf rabbits and small animals
  • Optimal for loss of appetite and poor eaters
  • Quick energy from pre-cooked barley
  • With parsley

Feeding recommendation:

  • Depending on the size and weight of the animal, mix 1 to 2 teaspoons with the main food every 2 to 3 days.
  • If necessary, feed up to 2 teaspoons daily.
Item no.: BUN-12046
Content: 120 g
EAN: 4018761120468
Manufacturer No.: 12046
Brands: bunny
Storage Information: Store in a cool, dry place.
Small Animal: Dwarf rabbit, Guinea pig, Hamster, Fancy mouse, Rat, Gerbil, Degu, Chinchilla
Animal Feed Declaration: Supplementary feed
Product Properties: Free from colours, Free from flavour enhancers, Preservative-free, Free from artificial colours, Free from synthetic dyes, Free from added sugar
Product Lines: Care
Compostion

92 % Barley flakes, 8 % Parsley stalks

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: bunny Tierernährung Gmbh, Krukumer Straße 37, 49328, Melle, Germany, www.bunny-nature.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for bunny PowerFlakes